Directed to the English version

نکات کاربردی برای مقابله با خروپف شریک زندگی‌

اکثر افراد ترجیح می‌دهند که در کنار شریک عاطفی‌شان روی یک تخت بخوابند که البته مزیت‌ها و معایب خودش را دارد. به عنوان مثال، سر و صدا و حرکت باعث اختلال در خواب می‌شود، اما حضور آرامش‌بخش شریک عاطفی و هورمون‌های مرتبط با صمیمیت و رابطه جنسی، خواب را تقویت می‌کند.

من سید سعید بهکام هستم، دکتر سلامت. با من در این مقاله همراه شوید…

 اما اینکه مایل به تحمل چنین هزینه‌هایی باشید، به معنای آسان بودن آن‌ها نیست. پذیرفتن شریکی که خروپف می‌کند، لگد می‌زند، دیر به رختخواب می‌آید یا زود با زنگ ساعت بیدار می‌شود یا اگر در حال مطالعه‌اید نمی‌خوابد، فداکاری کوچکی نیست.

به گزارش واشینگتن‌پست، در طرف دیگر این ارتباط، کسانی ایستاده‌اند که درباره اختلال خواب شریک زندگی‌شان نگران‌اند.

انتخاب تخت مشترک در این چالش‌ها همیشه اختیاری نیست. برخی دلایل نداشتن فضای جداگانه عبارتند از: نداشتن پول یا فضای محدود داشتن، مسافرت رفتن، زندگی کردن با خانواده همسر، نیاز به نزدیک بودن به کودکان، وقتی شریک زندگی در شب به کمک نیاز دارد، ممنوعیت‌های فرهنگی یا شخصی برای خوابیدن جداگانه و انتظار عواقب زیان‌بار برای فرد، شریک زندگی یا رابطه مشترک بین آن‌ها.

متخصصان در زمینه کمک به اختلال خواب در چنین مواردی راهکارهایی ارائه کرده‌اند.

با گوش‌گیر یا دستگاه قطع صدای مزاحم اطراف می‌توانید با خروپف شریک زندگی‌تان مقابله کنید.

هر اختلال حسی که زوج‌ها به یکدیگر تحمیل می‌کنند – از جمله سر و صدا، نور، حرکت و دمای ناخوشایند – می‌تواند به مداخلات خاص و موثری منتهی شود.

وقتی پای کم کردن سر و صدا به میان می‌آید، روش ترکیبی گوش‌گیر و پوشاندن صدای اطراف بهتر از به کار بستن یکی از روش‌ها به تنهایی است. زیرا هم آرامش نسبی به دنبال دارد و هم تغییرات ناگهانی در صدای محیط را مهار می‌کند.

البته به دلایلی برای استفاده از این روش‌ها حتما باید با پزشک یا متخصص مشورت کرد، زیرا:

-صدای مزاحم (Noise) یا همان وز وز مداوم ممکن است بر کیفیت خواب تاثیر بگذارد.

-فقدان سکوت ممکن است به سیستم شنوایی اجازه ندهد که برای پاکسازی متابولیت‌ها استراحت لازم داشته باشد.

-صدای مداوم و نسبتا بلند می‌تواند به سیستم شنوایی شما آسیب برساند.

– در برخی از افراد، موم نهفته در گوش‌گیرها می‌تواند شنوایی را کاهش دهد و به طور موقت باعث شود وز وز گوش به وجود بیاید یا حتی بدتر شود.

-گوش‌گیر، اگرچه به طور کلی ایمن است، می‌تواند خطر عفونت را افزایش دهد.

انتخاب رنگ صدا – صدای سفید، قهوه‌ای یا صورتی.

رنگ صدا در واقع کیفیت و تُن صدا است، که آن صدا را قابل تشخیص و منحصر‌به‌فرد می‌کند.

صدای سفید (شامل فرکانس‌هایی از سراسر طیف صدا با شدت برابر است) به دلیل حساسیت بیشتر ما به فرکانس‌های نسبتا بالا منطبق با صدای خش‌خش است.

اکثر مردم صداهای دیگر «رنگ‌ها» را ترجیح می‌دهند، به‌ویژه آن‌هایی که به سمت فرکانس‌های پایین وزن دارند. این‌ها صدای قهوه‌ای و صورتی را شامل می‌شود.

دستگاه های صدا، برنامه‌ها و وب‌‌سایت‌ها

برنامه‌ها و وب‌سایت‌هایی وجود دارند که می‌توانند این صداها و سایر صداها را تولید کنند. با این حال، بسیاری از مردم سادگی، درستی صدا و مزیت‌های آفلاین دستگاه نویز را ترجیح می‌دهند. سایت مای‌نویز، myNoise، یکی از همین نسخه‌‌های تولید صدا از طریق وب‌سایت را تولید می‌کند.

انتخاب گوش‌گیرها

گوش‌گیرها به اندازه مجرای گوش و تحمل جسم خارجی گوش و همچنین میزان تضعیف صدا و هرگونه حساسیتی که دارید بستگی دارد. آن‌ها در قالب فوم، سیلیکون، پلاستیک و مواد دیگر عرضه می‌شوند. برخی از بیماران هم آن‌ها را به صورت سفارشی و اختصاصی تهیه می‌کنند.

هماهنگ شدن با شریک زندگی در تخت مشترک

اگر جدا از هم می‌خوابیدید و اکنون آماده‌اید که دوباره تختتان را به اشتراک بگذارید، ممکن است این کار را بلافاصله انجام دهید. اما برخی از افراد نیاز به سازگاری تدریجی دارند، به‌خصوص اگر به تازگی بر معضل بی‌خوابی غلبه کرده‌اند.

عجله نکردن در این روند و داشتن یک برنامه روشن، حساسیت شما برای خوابیدن دوباره در کنار همسرتان را کاهش می‌دهد. با استفاده روش خواب «کمپینگ» که تکنیکی برای کمک به خوابیدن کودکان با کاهش تدریجی حضور والدین است، می‌توانید به حضور تدریجی همسرتان در تخت مشترک کمک کنید.

به عنوان مثال، آن‌ها به مدت ۱۵ دقیقه در رختخواب به شما ملحق می‌شوند، زیرا هر یک از شما مقدمات خواب را خواهید داشت و سپس برای خوابیدن به مکان دیگری می‌روند. هنگامی که با حضور آن‌ها کاملا احساس راحتی کردید، مدت زمان حضورشان را افزایش می‌دهند تا زمانی که احساس خواب آلودگی کنید و آخرین گام این است که آن‌ها تمام شب را می‌مانند.

ناسازگاری در خواب شایع است و می‌تواند خواب و روابط را تحت تاثیر قرار دهد. البته ما در مورد خواب همیشه بهترین رفتار را نشان نمی‌دهیم. اگر می‌خواهید راحت‌تر با شریک زندگی‌تان یا خودتان بدون مشکل مواجه شوید، می‌توانید راه‌حل‌های رضایت‌بخشی برای طرفین پیدا کنید.

رفتارهایی که می‌توانند خودخواهانه یا خود ویرانگر به نظر برسند معمولا توضیحات مخصوص به خود را دارند. اگر هر دو طرف تلاش کنند خودشان را به درستی بررسی کنند، بسیار موثر خواهد بود.

منبع: ایندیپندنت فارسی

مقالات پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
باز کردن چت
1
hi👋
TELEPHONE : +1-310-299-27-35