Directed to the English version

معاینه مرتب چشم خطر زوال عقل را کاهش می‌دهد

کسانی که مشکل بینایی دارند بیشتر احتمال دارد به زوال عقل مبتلا شوند

ضعف بینایی با انزوای اجتماعی، دشواری در مطالعه و به‌طور کلی کاهش محرک‌های فردی و اجتماعی همراه است‌. بر اساس یافته‌های پژوهشی جدید، ضعف بینایی می‌تواند نشانه زوال عقل (دمانس) باشد. به گزارش نیویورک پست، پژوهشی که روز پنجشنبه ۱۳ ژوییه (۲۲ تیر) در نشریه «چشم‌پزشکی جاما» (JAMA Ophthalmology)  منتشر شد، نشان می‌دهد بین اختلال بینایی درمان‌نشده و احتمال بروز زوال عقل ارتباط وجود دارد.

من سید سعید بهکام هستم، دکتر سلامت. با من در این مقاله همراه شوید…

در این پژوهش، داده‌های حدود ۳۰۰۰ نفر تجزیه و تحلیل شد، همگی بالای ۷۱ سال سن داشتند و ابتلا به زوال عقل در آن‌ها بررسی شد. پژوهشگران چشم این افراد را معاینه کردند و دریافتند کسانی که مشکل بینایی دارند بیشتر احتمال دارد به زوال عقل مبتلا شوند. یافته‌ها همچنین نشان داد افرادی که چند مشکل بینایی دارند در مقایسه با کسانی که فقط یک اختلال بینایی دارند بیشتر احتمال دارد دچار زوال عقل شوند.

به گفته پژوهشگران، در مجموع ۱۲.۳ درصد شرکت‌کنندگان علائم زوال عقل داشتند؛ در ۱۹.۵ درصد افرادی که اختلال دوربینی داشتند و ۲۱.۵ درصد افرادی که مشکل نزدیک‌بینی داشتند علائم زوال عقل مشاهده شد. بر اساس یافته‌های این پژوهش، ۳۲.۹ درصد افراد دچار اختلال بینایی شدید یا نابینایی علائم زوال عقل داشتند. شیلا وست، از مرکز چشم‌پزشکی پیشگیرانه در بیمارستان جانز هاپکینز، در مورد این پژوهش نوشت: «ضعف بینایی با انزوای اجتماعی، دشواری در مطالعه و به‌طور کلی کاهش محرک‌های  فردی و اجتماعی همراه است.»

او در ادامه افزود: «انزوای فردی و اجتماعی از عوامل خطرزا برای زوال شناختی است. اگر حتی ارتباطی غیرمستقیم بین اختلال بینایی و زوال شناختی وجود داشته باشد، پس بهبود بینایی باید خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد یا دست‌کم از سرعت پیشرفت بیماری بکاهد.» پژوهشگران متذکر شدند که نمی‌توانند با اطمینان بگویند اختلال بینایی عامل ابتلا به زوال عقل است، فقط می‌توانند بگویند این دو عارضه به یکدیگر مرتبطند، و مراجعه به پزشک برای مشکلات بینایی اهمیت دارد.

تاثیر روانی تشخیص زوال عقل 

فردی که اخیراً به زوال عقل تشخیص داده شده است، احتمالاً طیف وسیعی از احساسات را تجربه می کند. اینها ممکن است شامل غم، از دست دادن، خشم، شوک، ترس، ناباوری و حتی تسکین باشد. گاهی اوقات افراد با تشخیص زوال عقل واکنش های مثبتی را تجربه می کنند. آنها می توانند از دانستن آنچه اشتباه است احساس آرامش کنند. یا از اینکه می توانند از قبل برنامه ریزی کنند خوشحال باشند. برخی از افراد ممکن است برای مقابله با این احساسات تلاش کنند. آنها ممکن است از آینده ترس داشته باشند. از لحظات سردرگمی و فراموشی بترسند. یا از تأثیر زوال عقل بر اطرافیانشان ناراحت باشند. تایید تشخیص ممکن است در برخی افراد باعث افسردگی و اضطراب شود. تعدادی از درمان‌های گفتاری و – در صورت نیاز – درمان‌های دارویی برای افسردگی و اضطراب وجود دارد. اطرافیان فرد نیز واکنش‌های عاطفی خاص خود را خواهند داشت. مهم است که هم فرد مبتلا به زوال عقل و هم اطرافیانش احساس کنند که می توانند احساسات خود را بیان کنند.

سلامت روان و آلزایمر

در میان هفت عامل شناخته شده‌ ابتلا به آلزایمر دو مورد یعنی افسردگی و اضطراب به‌طور مستقیم به سلامت روان افراد بستگی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد افسردگی شدید به شکل قابل توجهی موجب افزایش ریسک بروز زوال عقل در افراد مسن می‌شود. همچنین افسردگی  و اضطراب در سالمندان می‌تواند با علایمی مانند آلزایمر بروز کند. با تشدید افسردگی، خطر بروز مشکلات فکری و حافظه‌ای دو برابر می‌شود. برخی از بیماران مبتلا به افسردگی در صورت شدت بیماری دچار فراموشی نیز می‌شوند. از سوی دیگر افزایش علایم اضطراب می‌تواند از نشانه‌های اولیه‌ بیماری آلزایمر باشد. همچنین اگر فردی به بیماری آلزایمر مبتلا شود، ممکن است در صورت ابتلا به افسردگی، علایم زوال عقل را حدود دو سال زودتر از افرادی که افسردگی ندارند و در صورت ابتلا به اضطراب و استرس، این علایم را تقریبا سه سال زودتر از افرادی که اضطراب ندارند، تجربه کند.

افسردگی و آلزایمر

افسردگی در افراد مبتلا به آلزایمر به‌ویژه در مراحل اولیه و میانی آلزایمر بسیار شایع است. تشخیص افسردگی در افراد مبتلا به آلزایمر دشوار است؛ چراکه بیماری زوال عقل یا آلزایمر نیز می‌توانند علایمی مشابه علایم افسردگی در پی داشته باشند.

تفاوت افسردگی مزمن و افسردگی ناشی از آلزایمر

افسردگی در  آلزایمر همیشه شبیه افسردگی در افرادی که آلزایمر ندارند، نیست. برخی از علایم متفاوتی که ممکن است افسردگی در فرد مبتلا به آلزایمر ایجاد کند عبارتند از:

  • ممکن است شدت آن کمتر باشد.
  • ممکن است طولانی نباشد و علایم بیایند و بروند.
  • احتمال این‌که فرد مبتلا به آلزایمر در مورد خودکشی صحبت یا اقدام کند کمتر است.

به عنوان یک مراقب فرد مبتلا به آلزایمر، در صورت مشاهده علایم افسردگی  این مشکل را با پزشک در میان بگذارید؛ چراکه تشخیص و درمان صحیح می‌تواند حس بهزیستی و عملکرد فرد را بهبود بخشد.

منبع: ایندیپندنت فارسی 

مقالات پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
باز کردن چت
1
hi👋
TELEPHONE : +1-310-299-27-35