Directed to the English version

دویدن به اندازه دارو به درمان افسردگی کمک می‌کند

درمان‌های مربوط به سبک زندگی، مانند دویدن درمانی در مراقبت‌های بهداشتی روانی، اهمیت فراوانی دارند. همه ما سخنانی درباره تاثیر انرژی‌بخش و شاداب‌کننده دویدن شنیده‌ایم. اما آیا این سرخوشی ناشی از ورزش، به اندازه داروهای ضد‌افسردگی مفید است؟

من سید سعید بهکام هستم، دکتر روانشناس ایرانی در ونکوور کانادا. با من در این مقاله همراه باشید…

 پژوهشی در یکی از دانشگاه‌‌های آمستردام در هلند، اثر داروهای ضدافسردگی و دویدن را بر اضطراب، افسردگی و سلامت کلی افراد، در طول یک دوره ۱۶ هفته‌ای بررسی کرده است. این پژوهش با مشارکت ۱۱۴ بیمار مبتلا به افسردگی و اضطراب انجام شد. این افراد در دوره‌ ۱۶ هفته‌ای یا داروهای ضدافسردگی اس‌اس‌آر‌آی (مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین) مصرف کردند، یا در آزمون درمان با دویدن، شرکت داشتند.

اغلب بیماران، یعنی ۹۶ نفر، دویدن را انتخاب کردند، ۴۵ نفر هم به سراغ داروهای ضد افسردگی رفتند. بنا به این پژوهش، دویدن نشان‌دهنده بهبود‌هایی از نظر سلامت جسمانی بود، در حالیکه داروهای ضدافسردگی کمی تاثیر منفی داشتند. برندا پنینکس، محقق ارشد این پژوهش و استاد دانشگاه وریج در آمستردام، گفت: «می‌خواستیم مقایسه کنیم که ورزش یا داروهای ضدافسردگی چگونه بر سلامت عمومی تاثیر می‌گذارند؛ نه فقط سلامت روان.» او در ادامه افزود: «این ‌پژوهش به افراد مضطرب و افسرده یک گزینه واقعی، دارو یا ورزش، ارائه کرد. نکته جالب این بود که اکثر افراد ورزش را انتخاب کردند و همین امر باعث شد که تعداد افراد گروه دویدن، بیشتر از افراد گروه دارو باشد.»

دویدن
دویدن

اگرچه افراد بیشتری دویدن‌درمانی را انتخاب کردند، فقط ۵۲ درصد از آن‌ها به برنامه ورزشی پایبند ماندند، در حالیکه این رقم در  گروه دارودرمانی معادل ۸۲ درصد  بود. در پایان دوره ۱۶ هفته‌ای، نشانه‌هایی از بهبود در عوارض افسردگی و اضطراب در حدود ۴۴ درصد از افراد هر دو گروه مشاهده شد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله آیا پرکردن دوباره بطری های پلاستیکی کار درستی است؟ رو هم بعد از این مقاله مطالعه بفرمایید.

هر دو عامل تقریبا به یک اندازه در مبارزه با افسردگی مفید بودند. اما داروهای ضدافسردگی عموما تاثیر بدتری بر وزن بدن، تغییرات ضربان قلب و فشارخون داشتند، در حالیکه دویدن‌درمانی به تاثیرهای مثبتی بر تناسب‌اندام و ضربان قلب منجر شد. البته محققان معتقدند که می‌توان از هر دو شیوه برای درمان افسردگی بهره گرفت، چرا که داروهای افسردگی در مجموع ایمن و موثرند و فقط در برخی موارد ممکن است اثرات جانبی بالقوه‌ای داشته باشند. برخی بیماران هم تمایلی به مصرف قرص‌های ضدافسردگی ندارند.

بر این مبنا، یافته‌های این پژوهش حاکی از آن است که ورزش‌درمانی گزینه‌ای خوب – و شاید حتی بهتر – برای برخی بیماران است، و البته دویدن تنها روش اجرای ورزش‌درمانی نیست. پنینکس با تاکید بر تاثیر ورزش بر تناسب اندام و سلامت جسمی و روانی، می‌‌گوید که نباید آن را به مثابه روشی «معجزه‌آسا» در نظر بگیریم و بنابراین، نتیجه این پژوهش نباید چنان تفسیر شود که داروهای ضدافسردگی را کنار بگذاریم و فقط به ورزش رو آوریم. پنینکس توصیه می‌کند: «بیمارانی که می‌خواهند مصرف داروهای ضدافسردگی را کاهش دهند، باید با پزشک مشورت کنند، زیرا ممکن است این اقدام برای همه افراد مبتلا به افسردگی مناسب نباشد.» او تاکید می‌کند: «این پژوهش نشان ‌می‌دهد که در مراقبت‌های بهداشتی روانی، باید درمان‌های مربوط به سبک زندگی، مانند دویدن‌درمانی، را بیشتر در نظر بگیریم.»

در نهایت امیدواریم از این مقاله موارد مثبت و خوبی رو کسب کرده باشید. همچنین اگر در مورد سلامت رابطه جنسی خود نیاز به مشاوره دارید، میتوانید با من دکتر سید سعید بهکام، دکتر روانشناس ایرانی در کانادا تماس برقرار بفرمایید.

برای درخواست تماس و مشاوره به صفحه‌ی مشاوره و درمان مراجعه بفرمایید.

منبع: ایندیپندنت فارسی

مقالات پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
باز کردن چت
1
hi👋
TELEPHONE : +1-310-299-27-35