Directed to the English version

مردم برای زندگی جاودانه‌ ( طول عمر بیشتر ) هر روش ضدپیری را دنبال می‌کنند

تلاش برای افزایش طول عمر این روزها در جهان بسیار رایج است و افراد زیادی جویای یافتن راه‌هایی برای معکوس کردن روند پیری‌اند. به گزارش بیزنس اینسایدر، افراد برای افزایش طول عمر به راه‌های مختلفی، از جمله درمان‌های پپتید، غوطه‌ور شدن در آب یخ یا روزه‌داری مداوم متوسل می‌شوند.

من سید سعید بهکام هستم، دکتر روانشناس ایرانی در کانادا. با من در این مقاله همراه باشید…

تلاش برای طولانی‌تر شدن عمر، از دیرباز مرکز توجه ثروتمندترین کارآفرینان جهان بوده است، اما این روزها به جریانی همه‌گیر تبدیل شده است. مردم دنیا برای معکوس کردن روند پیری، سراغ قرص‌ها و شیوه‌های درمانی مختلف می‌روند. به نظر می‌رسد که ارزش بازار جهانی طول عمر در  ۲۰۲۸ به حدود  ۱۸۳ میلیون دلار برسد. پژوهش‌ها حاکی از آن است که برخی از این روش‌های درمانی می‌توانند روند پیری سلولی را کاهش، وعملکرد شناختی را افزایش دهند، و حتی احتمال بروز بیماری‌های مزمن را به تاخیر اندازند.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض سرما، می‌تواند روشی برای به‌ تاخیر انداختن روند پیری در نظر گرفته شود. چه در آب یخ شیرجه بزنید یا روش سرمادرمانی – قرار گرفتن چند دقیقه زیر دمای انجماد (cryotherapy) را بیازمایید، سرما فوایدی دارد که شاید سرعت زمان را کاهش دهد. دکتر آنانت وینجاموری، مدیر ارشد پزشکی شرکت مراقبت‌های بهداشتی متمرکز بر طول عمر، به اینسایدر گفت: «‌قرار گرفتن در معرض سرما، نتایج موثری در کوتاه‌مدت و بلند‌مدت ایجاد می‌کند.»

به گفته او، «فرو رفتن در وان حاوی آب بسیار سرد، موجب افزایش تولید انتقال‌دهنده‌های عصبی مانند اپی‌نفرین و دوپامین می‌شود که اثرات فوری جوان‌کننده و انرژی‌زا دارند.» او در ادامه همچنین افزود: «شواهد موجود در میان‌‌مدت تا درازمدت، حاکی از آن است که قرار گرفتن در معرض سرما، التهاب نظام‌مند [سلولی] را کاهش می‌دهد که عامل محرک بسیاری از بیماری‌های مزمن شناخته شده است.»

یکی دیگر از موارد موثر بر طول عمر، عادت‌های غذایی افراد است و خوردن محدود به زمان، فواید زیادی برای سلامتی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که الگوهای غذایی محدودشده برای افراد مبتلا به دیابت و چاقی، مزایای سلامتی دارد، یا حتی سیستم دفاعی بدن را در برابر فشار اکسیداتیو تقویت می‌کند. وینجاموری در این زمینه می‌گوید: «‌مزیت اصلی غذا خوردن با محدودیت زمانی، تنظیم ضرباهنگ شبانه‌روزی [بدن] است. کیفیت خواب، تقریبا همیشه، با محدود کردن مصرف کالری در ساعات عصر، بهتر می‌شود.»

بر اساس مطالعات، کسانی که پروتئین حیوانی را از رژیم غذایی خود حذف می‌کنند – و به رژیم غذایی نسبتا گیاهی پایبندند – احتمالا زندگی طولانی‌تر و سالم‌تری خواهند داشت. دیوید سینکلر، استاد دانشکده پزشکی هاروارد و محقق طول عمر، می‌گوید: «رژیم‌های غذایی سرشار از پروتئین حیوانی، فقط در کوتاه‌مدتبه افراد کمک می‌کنند که حس بهتری داشته باشند.»

پیشنهاد می‌کنیم مقاله دو دقیقه پیاده روی بعد از خوردن غذا به کاهش قند خون کمک میکند رو هم بعد از این مقاله مطالعه بفرمایید.

 

مردم مناطق آبی دنیا – مناطقی که ساکنان آن بیشتر به سن ۱۰۰ سالگی می‌رسند – احتمالا رژیم غذایی نسبتا متمرکز بر گیاه دارند. از دیگر شیوه‌های افزایش طول عمر، درمان با نور قرمز (Red light therapy) با نورهای ال‌ای‌دی است که طولانی‌ترین طول موج در طیف مرئی به شمار می‌رود. نتایج حاصل از تحقیقات نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض نور قرمز به مدت پنج تا ۲۰ دقیقه، ممکن است تولید آدنوزین تری فسفات – ترکیبی که انرژی سلول‌ها را تامین و ذخیره می‌کند – را افزایش دهد.

لورا بافورد، متخصص پوست، پیش‌تر به اینسایدر گفته بود: «‌برای درک کامل مزایا و مکانیسم‌های درمان با نور قرمز به تحقیقات بیشتری نیاز است، اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد [این روش] احتمالا در درمان برخی بیماری‌های پوستی، از جمله آکنه، پیری، ریزش مو، بهبود زخم و آسیب ناشی از آفتاب مفید است.»

طول عمر
طول عمر

مصرف مکمل‌‌هایی مانند ان‌ام‌ان (NMN) نیز به تقویت آنزیم‌های حیاتی در بدن برای بهبود عملکرد سلولی کمک می‌کنند. ان‌ام‌دی (Nicotinamide Mononucleotide) مکمل دارویی است که به افزایش سطح کوآنزیم حیاتی در بدن به نام‌ ان‌ای‌دی‌‌‌پلاس (NAD+)  کمک می‌کند.

ان‌ای‌دی‌پلاس نقش مهمی در تسهیل فرآیندهای متابولیک و حفظ عملکرد سلولی سالم دارد. سینکلر، استاد دانشکده پزشکی هاروارد، که رابطه بین ان‌ای‌دی‌پلاس و پیری را مطالعه کرده است، در این‌ باره می‌گوید: «با افزایش سن انسان، سطح ان‌ای‌دی‌پلاس [در بدن] کاهش می‌یابد، و به این معنی است که آنزیم‌های دفاعی بدن و آنزیم‌های ترمیم‌کننده آسیب می‌بینند و انسان‌ها تسلیم پیری می‌شوند.» از آنجا که ان‌ای‌دی‌پلاس مولکول بزرگی است، گرفتن مستقیم آن دشوار است. سینکلر توصیه می‌کند که اجزای سازنده آن، مانند ب۳، نیکوتین آمید ریبوزید (NR) یا مکمل ان‌ام‌ان، را مصرف کنید.

برخی دیگر از افرادی که با جدیت مسئله طول عمر و کند کردن روند پیری را دنبال می‌کنند، به قرص‌های تجویزی نظیر متفورمین روی می‌آورند. قرص متفورمین که برای دیابت تجویز می‌شود، به طرزفزاینده‌ای به‌ مثابه راهی برای بهبود روند گذر عمر انسان و کاهش سرعت بروز بیماری‌هایی مانند سرطان، زوال شناختی و کاهش بینایی به‌کارگرفته می‌شود. به گزارش اینسایدر، این دارو در تنظیم قند خون و کاهش اشتها موثر است و اساسا باعث تقویت متابولیسم می‌شود، و نیز فرایند پاکسازی سلولی را تحریک می‌کند. سینکلر، استاد دانشگاه هاروارد، در کتاب خود به نام «طول عمر»، شرح می‌دهد که هر روز صبح یک گرم متفورمین را همراه با ماست مصرف می‌کند؛ به این امید که متفورمین، متابولیسم او را تنظیم کند و با کمک به اعضای بدنش، در جوان‌تر و سالم‌تر ماندن او تاثیرگذار باشد.

در روند تلاش برای افزایش طول عمر انسان، روش‌هایی مانند هورمون‌ درمانی، به شکل قرص یا تزریق، نیز محبوبیت زیادی پیدا کرده است. متخصصان می‌گویند: «با افزایش سن، تعادل هورمون‌های بدن تغییر می‌کند و باعث ایجاد انواع بیماری‌های مرتبط با افزایش سن، مانند افزایش وزن، نوسان‌های خلقی، خستگی و کاهش میل جنسی می‌شود. به همین دلیل، بیماران به هورمون‌درمانی علاقه‌مندتر شده‌اند.» وینجاموری به اینسایدر گفت: «جایگزینی تستوسترون، در مردان و زنان محبوبیت یافته است، زیرا سطوح بهینه تستوسترون بر خلق و‌خو، میل جنسی و حتی متابولیسم تاثیر می‌گذارد.»

[بهره‌گیری از] هورمون‌های جنسی مانند استروژن و پروژسترون نیز جزو مواردی‌ است که بیماران جویای آنند. وینجاموری گفت: «گزینه‌های هورمون‌درمانی شامل طیفی از از قرص‌ها تا کرم‌ها است.» یکی از موارد درمان‌های ضدپیری پرسروصدا در این روزها نیز بهره‌گیری از «پپتیدها» است. پپتیدها اساسا زنجیره‌های کوتاهی از اسیدهای آمینه‌اند که اینک به مثابه گونه جدیدی از شکاف بین مکمل‌ها و قرص‌های تجویزی توصیف می‌شوند. برخی از محبوب‌ترین درمان‌های پپتیدی، هورمون‌های رشد انسانی را آزاد می‌کنند و کاهش چربی و ترمیم عضلات را بهبود می‌بخشند.

در نهایت امیدواریم از این مقاله موارد مثبت و خوبی رو کسب کرده باشید. همچنین اگر در مورد سلامت خود نیاز به مشاوره دارید، میتوانید با من دکتر سید سعید بهکام، دکتر روانشناس ایرانی در کانادا تماس برقرار بفرمایید.

برای درخواست تماس و مشاوره به صفحه‌ی مشاوره و درمان مراجعه بفرمایید.

منبع : ایندیپندنت فارسی

مقالات پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
باز کردن چت
1
hi👋
TELEPHONE : +1-310-299-27-35