Directed to the English version

بلا حدید و افسردگی

بلا حدید، مانکن مشهور از 'قطار وحشت' افسردگی‌ می‌گوید

بلا حدید برای مخاطبان میلیونی‌اش در اینستاگرام که بیش از ۴۷ میلیون نفر هستند، گفته شبکه‌های اجتماعی واقعی نیستند و آدم‌ها برای سلامت روانشان باید به خودشان مراجعه کنند و مدتی با خود تنها باشند تا نقاط ضعف و اضطراب‌هایشان را بشناسند.

من سید سعید بهکام هستم، دکتر روانشناس ایرانی . با من در این مقاله همراه باشید…

او به همه کسانی که با اختلال‌های روانی دست و پنجه نرم می‌کنند گفت: “شما تنها نیستید.” بلا حدید ۲۵ ساله اخیرا اعلام کرد که از زمان نوجوانی از افسردگی و اضطراب شدید رنج می‌برده است. خانم حدید این بار در واکنش به ویدئویی که ویلو اسمیت، خواننده ۲۱ ساله آمریکایی، درباره احساس عدم امنیت و اضطرابش منتشر کرده، خطاب به او گفت که کلماتش باعث شده او هم کم‌تر احساس تنهایی کند. بلا حدید بخشی از ویدئوی ویلو اسمیت را منتشر کرده که در آن رو به دوربین می‌گوید: همه آدم‌ها گاهی درباره هنرشان احساس عدم اطمینان دارند یا فکر می‌کنند به اندازه کافی خوب نیستند و گرفتار مشکلات ذهنی و غمگین می‌شوند. اما این طبیعی است.

به اعتقاد ویلو اسمیت آدم‌ها با هم تفاوت دارند اما هر آدمی یک نقطه قوت برای عرضه دارد و در نهایت در این حس تنهایی همه با هم مشترک هستند و مانند هم فکر می‌کنند. اما سعی می‌کنند دردهایشان را پنهان کنند.

بلا حدید
بلا حدید

‘شبکه‌های اجتماعی غیرواقعی هستند’

بلا حدید عکس‌های خود در حالت گریه را هم منتشر کرده و در حالی که سوزن سرم بر دست دارد. او می‌گوید: “شبکه‌‌های اجتماعی واقعی نیستند. همه افرادی که در عذاب هستند لطفا این را به یاد داشته باشند.” “من آنقدر شکست و فرسودگی داشتم که بدانم: اگر به اندازه کافی سخت روی خودتان کار کنید، با خودتان تنها وقت بگذرانید که ترس‌ها و تحریک‌کننده‌های ذهنی، و لذت‌هایتان را بشناسید، و نظم داشته باشید، همیشه متوجه خواهید شد و یاد خواهید گرفت که منشاء دردهایتان کجاست و آنها را چطور باید مدیریت کنید.”

بلا حدید مانکنی بسیار مشهور و موفق در جهان است که پدری فلسطینی و مادری هلندی دارد. او قبلا هم درباره افسردگی‌اش به طور عمومی صحبت کرده است. موسسه خیریه “مایند” یا “ذهن” در بریتانیا که ویژه افراد دارای اختلالات روانی است می‌گوید در این کشور از هر شش نفر یک نفر با یکی از اختلال‌های رایج مثل اضطراب، افسردگی دست و پنجه نرم می‌کند. در ایران این شرایط بدتر است.

وزارت بهداشت ایران خرداد ماه دو سال پیش اعلام کرده بود از هر چهار نفر یک نفر دچار اختلال روانی است و این آمار در زنان ایرانی بیشتر است. تصور می‌شود همه‌گیری کرونا و مشکلات اقتصادی وضعیت را بدتر کرده باشد.

مرخصی از اینستاگرام

ژانویه گذشته بلا حدید اعلام کرد که مدتی از شبکه‌های اجتماعی مرخصی می‌گیرد تا به سلامت روانش برسد. بسیاری از چهره‌های مشهور جهانی گاهی از شبکه‌های اجتماعی فاصله می‌گیرند. اخیرا یکی از کارمندان سابق فیسبوک که اکنون نامش متا است، اعلام کرد شبکه اجتماعی اینستاگرام از سایر شبکه‌های اجتماعی زیر نظر شرکت متا “خطرناک‌تر” است. فرانسیس هاگن که علیه فیسبوک افشاگری کرده و در کنگره هم گزارش داده بود، اعتقاد دارد که اینستاگرام “بدون تردید به نفرت‌ دامن می‌زند.”

پیشنهاد می‌کنیم مقاله بزرگسالان بیشتر در خطر ADHD هستند  رو هم بعد از این مقاله مطالعه بفرمایید.

او می‌گوید: “اینستاگرام درباره مقایسه اجتماعی و درباره بدن‌هاست….درباره شیوه زندگی آدم‌ها و این همان چیزی است که برای کودکان بدتر است.”

ایام غم نخواهد ماند

بلا حدید در یادداشت جدیدش به طرفدارانش که دچار مشکلات روحی هستند توصیه‌هایی کرده که آنها را به آینده امیدوار کند. او گفت: “می‌خواهم بدانید که همیشه در ته تونل یک نوری دیده می‌شود و قطار وحشت در یک نقطه قرار است متوقف شود.”همیشه می‌شود از اول شروع کرد. برای من اما این جواب داده که بدانم بالاخره بعد از چند روز، چند هفته یا چند ماه اوضاع بهتر می‌شود.”

در نهایت امیدواریم از این مقاله موارد مثبت و خوبی رو کسب کرده باشید. همچنین اگر در مورد سلامت خود نیاز به مشاوره دارید، میتوانید با من دکتر سید سعید بهکام، دکتر روانشناس ایرانی  تماس برقرار بفرمایید.

برای درخواست تماس و مشاوره به صفحه‌ی مشاوره و درمان مراجعه بفرمایید.

منبع : بی بی سی فارسی

مقالات پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
باز کردن چت
1
hi👋
TELEPHONE : +1-310-299-27-35