Directed to the English version

خطر اختلال نعوظ، دو برابر بیشتر برای مردان معتاد به سیگار الکترونیکی

میزان بالای نیکوتین موجود در مایع وایپ ممکن است جریان خون در آلت تناسلی مردان را کاهش دهد

از میان ۱۱ هزار و ۲۰۷ نفر در حجم نمونه محدودتر، ۱۰.۲ درصد اختلال نعوظ را گزارش کردند.

مطالعه جدیدی نشان می‌دهد مصرف‌کنندگان سیگار الکترونیکی یا وایپ بیش از دو برابر در معرض ابتلا به ناتوانی جنسی قرار دارند.

من سید سعید بهکام هستم، دکتر سکستراپ با من در این مقاله همراه شوید..

این تحقیق که روی حدود ۱۴ هزار مرد آمریکایی ۲۰ تا ۶۵ ساله انجام شد، نشان داد کسانی که از سیگار الکترونیکی استفاده می‌کنند، ۲.۴ برابر بیشتر از غیرسیگاری‌ها احتمال دارد به اختلال نعوظ دچار شوند.

این مطالعه را که در نشریه «آمریکن ژورنال آو پریونتیو مدیسن» (American Journal of Preventive Medicine) منتشر شده، محققانی از دانشکده پزشکی گراسمن دانشگاه نیویورک و دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز هدایت کرده‌اند.

نویسندگان این مطالعه این نظریه را مطرح کردند که میزان بالای نیکوتین موجود در مایع وایپ ممکن است جریان خون در آلت تناسلی مردان را کاهش دهد و در نتیجه اختلال در نعوظ را سبب شود؛ اما این بررسی نتوانست چنین ارتباطی را ثابت کند.

طبق اعلام درمانگاه‌های «ایی‌دی» (ED Clinics- درمانگاه‌های ویژه درمان ناتوانی جنسی مردان در بریتانیا)، اختلال نعوظ می‌تواند تا ۵۵ درصد مردان بریتانیایی ۴۰ تا ۷۰ ساله را تحت‌تاثیر قرار دهد. سازمان ملی خدمات بهداشتی (ان‌اچ‌اس) می‌گوید که اختلال نعوظ «بسیار شایع است؛ مخصوصا در مردان بالای ۴۰ سال».

در این تحقیق به نتایج یک بررسی از ۱۳ هزار و ۷۱۱ مرد ۲۰ سال به بالا که به سوالی درباره اختلال نعوظ پاسخ دادند، پرداخته شد. این حجم نمونه به دقت بررسی شد و به ۱۱ هزار و ۲۰۷ شرکت‌کننده، شامل کسانی که سابقه ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی نداشتند، کاهش یافت.

حدود نیمی از شرکت‌کنندگان در این بررسی گفتند که قبلا سیگار می‌کشیدند، ۲۱ درصد در آن هنگام سیگاری بودند و ۱۴ درصد از سایر محصولات تنباکویی استفاده می‌کردند.

در مقایسه با کسانی که هرگز این نوع سیگار را نکشیده بودند، مصرف‌کنندگان مداوم سیگار الکترونیکی ۲.۴ برابر بیشتر احتمال داشت که به اختلال نعوظ دچار باشند.

از میان ۱۱ هزار و ۲۰۷ نفر در حجم نمونه محدودتر، ۱۰.۲ درصد اختلال نعوظ را گزارش کردند.

دکتر عمر الشهاویل، نویسنده اصلی این مطالعه، در بیانیه‌ای گفت: «ما در تحلیل‌های خود سابقه سیگار کشیدن شرکت‌کنندگان را نیز لحاظ کردیم؛ از جمله کسانی را که هرگز سیگار نکشیده بودند. پس ممکن است احتمال بروز اختلال نعوظ در کسانی که هر روز سیگار الکترونیکی یا وایپ مصرف می‌کنند، فارغ از سابقه سیگار کشیدنشان، بالاتر باشد.»

او افزود که برای بررسی اثر منفی سیگار الکترونیکی بر سلامت جنسی مردان به تحقیقات بیشتری نیاز است.

افسردگی و اضطراب چگونه باعث اختلال نعوظ می شود؟

همانطور که اشاره شد، مشکلات روحی و اختلال نعوظ رابطه مستقیم با یکدیگر دارند که معمولا افسردگی، استرس و اضطراب بیش از سایر عوامل بر زندگی افراد تاثیر می گذارد. به طور کلی سیستم عصبی، فشار خون، ماهیچه ها، هورمون ها و احساسات عاطفی در فرایند نعوظ مردان دخیل هستند. بنابراین اختلال در یکی از آن می تواند سبب بروز مشکلات جنسی شود. بنابراین، مشکلات روحی مانند استرس و اضطراب نیز می‌تواند نحوه ارسال پیام های مغز به آلت تناسلی را برای جریان خون اضافی مختل کند.

به بیان ساده تر، هنگامی که مغز شما استرس سالمی مانند فعالیت ورزشی، آغاز یک رابطه جدید یا ارتقاء شغلی را تجربه می کند، بدن تمایل به ترشح تستوسترون دارد. وقتی از نظر جنسی تحریک می‌شوید، آن تستوسترون اضافی به شل شدن رگ های خونی آلت تناسلی و ایجاد نعوظ کمک می‌کند.

در حالی که اگر مغز شما تحت تاثیر استرس های ناسالم مانند حوادث آسیب زا، استرس کاری، مشکلات خانوادگی و امور مالی قرار گیرد، بدن می تواند هورمونی به نام کورتیزول را ترشح کند. این هورمون رگ های خونی را منقبض می کند، در نتیجه خون نمی تواند به درستی در آلت تناسلی جریان یافته و ممکن است در سبب اختلال نعوظ شود.

با گذشت زمان، استرس مزمن می تواند سطح کورتیزول را به شدت بالا برده و باعث کاهش میزان تستوسترون در بدن شود. تحقیقات علمی نشان می دهد که سطح تستوسترون در مردان مبتلا به مشکلات روحی و روانی مانند افسردگی، استرس و اضطراب که اختلال نعوظ را تجربه می کنند، بسیار پایین است.

 

منبع: ایندیپندنت فارسی

مقالات پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
باز کردن چت
1
hi👋
TELEPHONE : +1-310-299-27-35