Directed to the English version

«۱۱ دقیقه در روز پیاده روی کنید»

مطالعاتی که در بریتانیا صورت گرفته نشان می دهد برای این که از فواید ورزش بهره مند شوید لازم نیست دونده یا ورزشکار باشید بلکه یک پیاده روی سریع روزانه کفایت می‌کند.

مطالعاتی که در بریتانیا صورت گرفته نشان می دهد برای این که از فواید ورزش بهره مند شوید لازم نیست دونده یا ورزشکار باشید بلکه یک پیاده روی سریع روزانه کفایت می‌کند.بنا بر این مطالعات اگر هر کس تنها ۱۱ دقیقه فعالیت روزانه داشته باشد، یک مرگ از هر ۱۰ مرگ زود هنگام کاسته خواهد شد.

من سید سعید بهکام هستم، دکتر سلامت. با من در این مقاله همراه شوید…

ولی بیشتر مردم نمی توانند از عهده دست کم ۱۵۰ دقیقه ورزش در هفته که توصیه می شود برآیند. اما به گفته پژوهشگران دانشگاه کمبریج کمی ورزش بهتر از به کلی ورزش نکردن است. سرویس بهداشت ملی بریتانیا توصیه می کند که شخص هر هفته ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه فعالیت جسمی که ضربان قلب را تندتر می کند، انجام دهد یا ۷۵ تا ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت سخت و شدید که نفس را به شماره بیاندازد، داشته باشد. اگر به سلامت جسم خود اهمیت می‌دهید پیشنهاد می‌کنم مقاله رژیم غذایی خوب رو مطالعه بفرمایید.

تیم پژوهشی، صدها مطالعه قبلی در باره فواید فعالیت جسمی را بررسی کرده و به این نتیجه رسیدند که انجام حتی نصف میزان توصیه شده می تواند یک مورد از هر ۲۰ مورد بیماری های قلبی و رگ ها و تقریبا یک مورد از سی مورد ابتلا به سرطان جلوگیری کند. نصف میزان توصیه شده برابر است با ۷۵ دقیقه فعالیت در هر هفته-یازده دقیقه هر روز- دوچرخه سواری، پیاده روی تُند، کوه‌ نوردی، رقصیدن یا تنیس بازی کردن. دکتر سورن بریج، که سرپرستی این تحقیقات را به عهده داشته می گوید: “باید احساس تحرک کنید، ضربان قلب شما تُندتر خواهد بود، ولی لزوما احساس نخواهید کرد که از نفس افتاده اید.”

طبق این پژوهش همین مقدار فعالیت کافی است که خطر ابتلا به بیماری قلب و سکته مغزی را ۱۷ درصد و ابتلا به سرطان را ۷ درصد کاهش دهد.

یک پیشنهاد این است که به جای استفاده از ماشین با دوچرخه به محل کار یا مغازه بروید. ورزش منظم چربی بدن و فشار خون را کم می کند و در عین حال در دراز مدت موجب بهتر شدن سلامت جسمانی، خواب و سلامت قلب می شود. فواید ورزش ممکن است برای سرطان های بخصوصی مانند سرطان سر و گردن، معده و سرطان خون بیشتر از ابتلا به سرطان هایی مانند سرطان ریه، کبد، مخاط رحم، روده بزرگ و سرطان پستان باشد.

البته همه نمی توانند ورزش هایی را که سرویس بهداشت ملی بریتانیا توصیه می کند انجام دهند- دو نفر از هر سه نفر می‌گویند مدت ورزش کردن آنها کمتر از ۱۵۰ دقیقه (دو ساعت و نیم) در هفته است (مدت متوسط ورزش) و کمتر از یک نفر از هر ۱۰ نفر می تواند در هفته بیش از ۳۰۰ دقیقه (۵ ساعت) ورزش کند. دکتر بریج می گوید: “اگر شما کسی هستید که ایده ۱۵۰ دقیقه فعالیت فیزیکی ملایم در هفته به نظرتان دلهره آور است، می‌توانیم بگوییم که یافته های ما خبر خوبی است. اگر ۷۵ دقیقه در هفته به نظرتان عملی است می توانید به تدریج مدتش را زیاد کنید تا به اندازه ای که توصیه کرده ایم برسید.”

در نشریه بریتانیایی اسپورتس مدیسین، حدود ۱۰۰ مطالعه وسیع و نزدیک به ۲۰۰ مقاله که در باره فواید ورزش انتشار یافته، بررسی شده است. آنها حساب کردند که اگر هرکس در هفته حد اقل ۱۵۰ دقیقه-مدت کامل- ورزش کند، یک مرگ از هر ۶ مرگ زود هنگام کاسته خواهد شد. به عقیده پژوهشگران عوض کردن برخی از عادت ها تنها چیزی است که لازم است. به طور مثال آنها توصیه می کنند که بهتر است سعی کنید بجای استفاده از اتومبیل پیاده یا با دوچرخه سرِ کار با به مغازه بروید؛ یا برای بازی با فرزندان یا نوه هایتان، بازی های پُرتحرکی را انتخاب کنید.

به گفته این پژوهشگران انتخاب فعالیت های لذت بخش به صورت یک برنامه منظم هفتگی، بهترین راه برای افزایش میزان فعالیت های فیزیکی است. سرویس بهداشت ملی بریتانیا همچنین توصیه می کند که بزرگسالان دو نوبت در هفته فعالیت هایی که به تقویت عضلات کمک می کند، انجام دهند. یوگا، پیلاتس، وزنه برداری، باغبانی سنگین و سخت و حمل کیسه های سنگینِ خرید همه جزو این فعالیت ها محسوب می‌شوند.

نقش پیاده روی در سلامت روان و خلاق تر شدن

حتماً شده که شما هم در شرایطی باشید که به خلاقیت بیشتری نیاز داشته باشید. اما ذهن تان با شما همکاری نکند و اصطلاحاً هنگ کند. گاهی پیش می آید که قدرت تخیل انسان دچار مشکل میشود و اگر شما جزو افرادی باشید که به این مهارت نیاز دارید، حتماً دچار مشکل میشوید. اما زمانیکه شما با ذهنی باز فکر میکنید، بدون شک موفق میشوید.

اما این طبیعی است که قدرت تخیل خودتان را برای مدتی از دست بدهید. در این شرایط باید دست از کار بکشید. به طبیعت بروید و پیاده روی کنید. پیاده روی که انرژی و زمان زیادی از شما نمیگیرد، قدرت تفکر شما را بالا می برد و شما را خلاق تر میکند. در این شرایط نقاطی از ذهن تان که باید فعال شود تحریک شده و خلاق تر میشوید. اگر شرایط پیاده روی در طبیعت را ندارید، کافیست زمانی که از محل کارتان به خانه می روید را پیاده طی کنید. اگر مشغول به کار نیستید پیشنهاد میکنیم که صبح زود یا عصرها قبل از تاریکی هوا پیاده روی کنید. اگر بتوانید صبح زود پیاده روی کنید، در طول روز شاداب تر می شوید.

مقالات پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
باز کردن چت
1
hi👋
TELEPHONE : +1-310-299-27-35