Directed to the English version

فقر آهن به کاهش انرژی و مه مغزی منجر می‌شود

قرص مکمل آهن را همراه آب پرتقال بخورید، زیرا به افزایش جذب آهن کمک می‌کند

پژوهشگران امیدوارند این یافته‌ها پزشکان را ترغیب کند از زنان جوان بیشتر آزمایش فریتین بگیرند‌.
من سید سعید بهکام هستم، دکتر سلامت. با من در این مقاله همراه شوید…

بر اساس پژوهشی تازه که در آمریکا انجام شده است، از هر ۱۰ دختر نوجوان و زن جوان، ۴ نفر آن‌ها به فقر آهن دچارند که به کاهش انرژی و مه مغزی منجر می‌شود.

به گزارش نیویورک‌پست، اکثر زنان و دخترانی که آهن خونشان تا سطح خطرناکی پایین آمده است از این موضوع آگاه نیستند زیرا علائم این عارضه مشابه اختلال‌های دیگر است.

علائم فقر آهن عبارت‌اند از خستگی، احساس سرما، ریزش مو، شکنندگی ناخن، مشکلات شناختی مانند مه مغزی، افت عملکرد ورزشی، تنگی نفس، هوس هله‌هوله، سردرد و اختلال خواب.

آزمایش فریتین، پروتئینی که آهن را در سلول ذخیره می‌کند، معمولا از کودکان نوپا، زنان باردار یا کسانی گرفته می‌شود که علائم متعدد و مشهود کم‌خونی دارند.

دکتر آنجلا ویاند، متخصص خون و نویسنده این پژوهش، در این زمینه می‌گوید: «فقر آهن مشکلی با آثار مضر است، اما علائم فقر آهن و حتی کم‌خونی میان زنان جوان عادی‌سازی شده است.»

او همچنین توصیه می‌کند کارکنان حوزه بهداشت و درمان در مورد قاعدگی و میزان خونریزی طبیعی ماهانه صحبت کنند. دکتر ویاند متذکر شد شاید بسیاری از نوجوانان و زنان جوان مطلع نباشند خونریزی قاعدگی‌شان‌ غیرعادی و شدید است، عاملی که در کاهش آهن نقش دارد.

قاعدگی یکی از عوامل دخیل در فقر آهن است اما نتایج این پژوهش نشان می‌دهد یک‌چهارم دخترانی هم که هنوز قاعدگی‌شان شروع نشده است به فقر آهن دچارند.

دکتر ریچل برکوویتز، متخصص خون و استاد دانشکده پزشکی فاینبرگ دانشگاه نورث‌وسترن، به ان‌بی‌سی می‌گوید «اگر نوار بهداشتی را بیش از هر چهار یا شش ساعت یک بار عوض می‌کنید، یا به‌دلیل نشت و چکه خون، شب ناچارید روی حوله بخوابید یا از نوار بهداشتی مخصوص شب همراه شورت قاعدگی استفاده کنید» خونریزی‌تان شدید است.

او در ادامه می‌افزاید این موضوع پیامدهای جدی دارد، به‌خصوص در دوره نوجوانی که خستگی و کاهش تمرکز می‌تواند به عملکرد درسی ضعیف منجر شود؛ و افت عملکرد ورزشی می‌تواند نظر دختران در مورد ورزش را تغییر دهد.

پژوهشگران امیدوارند این یافته‌ها پزشکان را ترغیب کند از زنان جوان بیشتر آزمایش فریتین بگیرند و به آن‌ها توصیه کنند غذاهای سرشار از آهن در برنامه غذایی‌شان بگنجانند، مانند سبزیجات برگدار سبز، تخم‌مرغ، لوبیا، گوشت و غذاهای دریایی.

متخصصان همچنین توصیه می‌کنند قرص مکمل آهن را همراه آب پرتقال بخورید، زیرا به افزایش جذب آهن کمک می‌کند.

ضرورت وجود آهن در بدن

آهن یک ماده مغذی است که نقش‌های مهمی در بدن شما ایفا می‌کند. مکمل آهن ماده معدنی ضروری برای زندگی است. همچنین این ماده در ساخت گلبول‌های قرمز خون که اکسیژن را حمل می‌کنند، نقش اساسی دارد. آهن را می‌توان از غذا و مکمل‌ها دریافت کرد. اگر میزان آهن بدن شما کافی نباشد ممکن است دچار کم خونی یا آنمی (کاهش سطح گلبول‌های قرمز خون) شوید‌.

مکمل‌های آهن راهی عالی برای رفع کمبود آهن بدن هستند. به‌خصوص اگر تغییرات رژیم غذایی قادر به جایگزینی آهن کافی برای بدن نباشد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد آهن در رژیم غذایی به متخصص تغذیه مراجعه نمایید.

قرص آهن در دوران پریودی

خانم‌هایی که در دوران قاعدگی خونریزی شدید و غیر معمول دارند در معرض کم خونی ناشی از فقر آهن هستند. پریودهای سنگین باعث از دست رفتن خون و ذخیره‌ی آهن بدن می‌شوند.

اگر پریود شما به حدی سنگین است که تقریبا هر یک ساعت یک بار نوار بهداشتی خود را تعویض می‌کنید، بهتر است در این دوران قرص آهن مصرف کنید.

منبع: ایندیپندنت فارسی

مقالات پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
باز کردن چت
1
hi👋
TELEPHONE : +1-310-299-27-35