Directed to the English version

دلایل احتمالی ناتوانی زنان در رسیدن به اوج لذت جنسی

فشارهای اجتماعی می‌توانند در عدم رسیدن به اوج لذت جنسی نقش ایفا کنند. یک راه رسیدن به ارگاسم (اوج لذت جنسی) این است که بتوانید به شریک جنسی خود بگویید چه چیزی را دوست دارید و آن را چطور می‌خواهید. با بهکام همراه باشید...

فشارهای اجتماعی می‌توانند در عدم رسیدن به اوج لذت جنسی نقش ایفا کنند. یک راه رسیدن به ارگاسم (اوج لذت جنسی) این است که بتوانید به شریک جنسی خود بگویید چه چیزی را دوست دارید و آن را چطور می‌خواهید. با بهکام همراه باشید…

من سید سعید بهکام هستم، دکتر سکستراپ با من در این مقاله همراه شوید..

چگونگی «ارگاسم» یا رسیدن به اوج لذت جنسی در زنان در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است و در مباحث اجتماعی مربوط به رابطه جنسی و نزدیکی نیز اغلب نادیده گرفته می‌شود.

در مورد «ارگاسم» مردان صدها سال بررسی و مطالعه شده است، اما در سال ۱۹۹۲ مرکز ملی سلامت تصمیم گرفت تا برنامه‌ای را تنها در راستای سلامت و بهداشت واژن راه‌اندازی کند.

وزارت سلامت و بهداشت، تعریف «ارگاسم» را چنین ارائه می دهد: «احساس لذت ژرف و پرتنش که در طول رابطه جنسی حاصل می‌شود.»

در نتیجه این ناهماهنگی‌ها در گفت‌وگوهای علنی، زنان درباره جزئیات آناتومی‌شان غالبا ناآگاه هستند، به این معنی که برای برخی از افراد، رابطه جنسی همیشه به آن حد از لذتی که باید برسد، نیست، و زنانی که می‌کوشند تا به «ارگاسم» دست یابند، ممکن است فکر کنند مشکلی در آنها وجود دارد، در حالی که این مسئله در واقع می‌تواند راحت‌تر از آنچه فکر می‌کنند‌، حل شود.

مشکل «ارگاسم» دو بخش دارد: بخش اول، زنانی هستند که هرگز به ارگاسم نرسیده‌اند، و بخش دوم زنانی هستند که قبلا ارگاسم را تجربه کرده‌اند، اما در حال حاضر قادر به رسیدن به آن مرحله نیستند. اصطلاح عمومی برای کسانی که در رسیدن به ارگاسم مشکل دارند، «آنورگاسمی» یا اختلال ارگاسمی است.

و اما نظرات و دلایل مهم دست نیافتن زنان به ارگاسم، و چگونگی مبارزه با آن را از دید دکتر شری داتا، متخصص زنان و زایمان ، در این مقاله برای شما آماده کرده‌ایم.

1. مصرف دخانیات

دکتر«شری داتا»، متخصص زنان و زایمان، به «اینتیما» شرح می‌دهد :«مصرف دخانیات در این مشکل تأثیرگذار است.»

او می‌افزاید که مصرف زیاده از حد الکل نیز می‌تواند روی جریان خون شما به سمت «کلیتوریس»‌تان تأثیر بگذارد که (در بسیاری از زنان) بخشی از قسمت خارجی دستگاه تناسلی است که تحریک مورد نیاز را برای رسیدن به ارگاسم ایجاد می‌کند.

«بنابراین اگر در رسیدن به ارگاسم با مشکل مواجه اید، با توجه به شدت علایم خود، درباره میزان مصرف الکل و سیگار کشیدن خود اندیشه کنید.»

۲. مشکلات مربوط به ارتباط

کیت مویل، روان درمانگر حوزه سکس در نشریه «للو»، خاطر نشان می‌کند که راه درست رابطه جنسی خوب داشتن و رسیدن به ارگاسم این است که بتوانید به شریک جنسی خود بگویید چه چیزی را دوست دارید و آن را چطور می‌خواهید. او شرح می‌دهد:«البته که شریک شما ذهن تان را نمی‌خواند و اگر شما قادر نباشید به او بگویید، او هم لزومی به دانستن آن نخواهد یافت.»

«مثبت بودن،‌ غیرانتقادی و مشوق بودن، بهترین راه رسیدن به این منظور است. به جای آن که بر فرض بگویید «تو درست انجام نمی‌دهی»، بهتر است مثلا بگویید «وقتی فلان کار را انجام دادی من بیشتر لذت بردم، نمی‌شود دوباره امتحانش کنیم؟» بهتر است به جای مبهم و گنگ بودن، روشن و مستقیم حرف بزنید. بنابراین، راهکارهای خاصی را که دنبال کردنش برای او آسان است پیشنهاد بدهید یا با حرکت دادن دستان او روی بدن‌تان، به شریک‌تان نشان دهید که چه کاری حس خوبی به شما می‌دهد.»

۳. اعتماد به نفس نداشتن درباره بدن

مویله می‌گوید: «نداشتن حس خوب و راحت با اندام‌ تان می‌تواند تأثیرات بسیار بدی روی زندگی جنسی شما بگذارد.» او در ادامه شرح می‌دهد:«این موضوع می‌تواند مانع توانایی‌مان برای حضور ذهنی‌مان در اکنون شود.» «دلیلش هم این است که افکار منفی مانع می‌شوند تا خودمان را رها کنیم و به احساسات فیزیکی خود امکان تمرکز بدهیم.»

۴. شرایط پزشکی

شرایط پزشکی بسیار زیادی هست که می تواند به ارگاسم رسیدن زنان را دشوار یا ناممکن کند. دکتر داتا اشاره می‌کند که نمونه‌ وار، بیماری ام اس (اسکلروز چندگانه) می‌تواند بر توانایی شما در رسیدن به نقطه اوج جنسی تأثیرگذار باشد. او می‌افزاید:«اطمینان حاصل کنید که جویای درمان زودهنگام برای مقابله با این  بیماری هستید.»

علاوه بر این، برخی درمان‌های خاص برای بیماری‌های قبلی(پیش‌ زمینه‌ای) می‌تواند مانع توانایی زنان برای رسیدن به ارگاسم شود. دکتر داتا می‌گوید:«داروهای ضدافسردگی و ضد حساسیت‌ها(آنتی هیستامین) می‌‌توانند احتمالِ رسیدن به ارگاسم را کاهش دهند. بنابراین مطمئن شوید که مقدار و نوع درمان را مرتب با دکترتان بازبینی می‌کنید.»

۵. تحریک جنسی

یک توضیح ساده برای مشکل زنان در رسیدن به ارگاسم، در نحوه تحریک شدن آنان در طول رابطه جنسی است. مویلی می‌گوید که این نکته یکی از شایع‌ترین دلایل برای به ارگاسم نرسیدن در زنان است. «بهترین راه برای رسیدن به نتیجه این است که بدانید چه چیزی به شما احساس خوبی می‌دهد، زیرا اگرچه آناتومی بدن همه افراد شبیه هم است، اما اندام‌ها (با توجه به این که ترجیح‌ مان کشف خودمان است) متفاوت از یکدیگرند. این شناخت نباید تنها متوجه اندام‌های جنسی‌ تان باشد، بلکه باید تمام بدن شما را شامل شود تا بتوانید احساسات و لذت خود را پدید آورید.»

دکتر داتا اشاره می‌کند که علاوه بر این، لازم به ذکر است که اغلب زنان از طریق تحریک کلیتورال (بخش خارجی اندام جنسی) به ارگاسم می‌رسند و دخول به تنهایی عامل رسیدن به نقطه اوج لذت جنسی نیست. «با توجه به این نکته، نوازش پیش از رابطه جنسی حائز اهمیت است. علاوه براین، انجام دادن حالت‌های مختلف و خود‌ ارضایی هدایت شده، می‌تواند باعث افزایش  برانگیختگی شود.»

۶. فشارهای اجتماعی 

دکتر داتا شرح می‌دهد که فشارهای اجتماعی نظیر اضطراب، مسایل مالی و دشواری‌های شغلی نیز می‌تواند روی توانایی‌تان در رسیدن به اوج لذت جنسی تأثیر‌گذار باشد.

او ادامه می‌دهد:«این موضوع معضلات مربوط به رابطه را نیز در برمی گیرد؛ به‌ویژه اگر بی‌ اعتمادی یا اختلافاتی باشد که به آنها رسیدگی نشده است.» دکتر داتا پیشنهاد می‌دهد که در چنین مواردی، مشاوره زوجین علاوه بر کمک گرفتن از درمانگر مسایل جنسی، می‌تواند مفید باشد.

۷.سلامت روحی

دکتر داتا می‌گوید، سلامت روحی شما هم در توانمندی شما برای رسیدن به اوج لذت جنسی سهیم است. «نمونه‌ وار، اگر به افسردگی یا اضطراب دچار هستید، ممکن است در رسیدن به ارگاسم دچار مشکل شوید.» اگر فکر می‌کنید چنین است، به شما توصیه می‌شود از متخصص زنان و زایمان کمک بگیرید، چرا که وی در صورت لزوم قادر خواهد بود یک روش رفتارشناسی درمانی و مشاوره مناسب به شما معرفی کند.

منبع: ایندیپندنت فارسی

نتیجه

در این مقاله به مبحث نرسیدن خانم‌ها به اوج لذت جنسی و دلایل آن پرداختیم . امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

مقالات پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
باز کردن چت
1
hi👋
TELEPHONE : +1-310-299-27-35