Directed to the English version

نوشیدن چه میزان قهوه برای قلب مضر است؟ دانشمندان پاسخ می‌دهند

مصرف متعادل قهوه می‌تواند به سلامت مغز، افزایش طول عمر و کاهش برخی سرطان‌ها منجر شود. در عین حال مصرف بالای قهوه آسیب زننده است و خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی‌-عروقی را افزایش می‌دهد.

قهوه یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌هاست. با این حال مصرف بیش از اندازه آن برای قلب مضر است. دانشمندان همواره به دنبال یافتن پاسخ این سوال هستند که نوشیدن چه میزان قهوه برای سلامت انسان بی‌خطر است.

من سید سعید بهکام هستم، دکتر سلامت. با من در این مقاله همراه شوید…

میزان مصرف قهوه در سراسر جهان افزایش یافته است. براساس گزارش‌های موجود در سال گذشته تنها در ایالات متحده بیش از یک و نیم میلیارد کیلو قهوه به مصرف رسیده است.

آمارها نشان می‌دهد که نیمی از جوانان ۱۸ تا ۲۴ ساله و سه چهارم افراد بالای ۲۵ سال به طور مرتب قهوه می‌نوشند.

مصرف متعادل قهوه می‌تواند به سلامت مغز، افزایش طول عمر و کاهش برخی سرطان‌ها منجر شود.

در عین حال مصرف بالای قهوه آسیب زننده است و خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی‌-عروقی را افزایش می‌دهد.

محققان دانشگاه استرالیای جنوبی واقع در آدلاید با آزمایش ژن‌های ۳۴۷,۰۷۷ نفر در رده سنی ۳۷ تا ۷۳ سال دریافتند که ژنتیک افراد بر رابطه میان میزان مصرف قهوه و خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی‌-عروقی موثر است.

به نظر می‌رسد بزرگسالان می‌توانند روزانه حداکثر ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین معادل چهار فنجان قهوه دم شده، ۱۰ قوطی کوکاکولا و یا دو نوشیدنی انرژی‌زا مصرف کنند. این میزان در افرادی که دارای بیماری‌های خاص هستند کمتر است.

آنان همچنین دریافتند که افردای که بین ۴ تا ۶ فنجان قهوه می‌نوشند به میزان کمی در خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی‌-عروقی هستند. خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی-عروقی با افزایش میزان قهوه مصرفی بالا می‌رود.

در ادامه آنها با بررسی ژنتیک این گروه متوجه شدند افرادی که واریانس ژن خاصی مرسوم به CYP1A2 را ندارند می‌توانند چهار برابر میزان استاندارد قهوه بنوشند بدون آنکه در معرض خطر بیماری‌های قلبی‌عروقی واقع شوند، اما تعداد افراد این گروه در مقایسه به کل جمعیت بسیار اندک است.

مصرف قهوه زیاد با افزایش فشار خون و بالا رفتن ضربان قلب همراه است. به همین علت این دانشمندان توصیه کردند که افراد مصرف قهوه خود را در حد متعادل نگه دارند.

یکی از اصلی ترین تأثیرات قهوه بر روانشناسی، افزایش سطح انرژی و تمرکز است. قهوه دارای کافئین است که با افزایش سطح هورمون های محرک در بدن، باعث افزایش سرعت و قدرت تمرکز می شود. همچنین، مصرف قهوه می تواند احساس خوشایند و رضایت از خود را در فرد ایجاد کند و باعث بهبود حالت روحی و خلق خوب فردی شودمصرف قهوه، یک فرصت خوب برای ملاقات کردن دوستان و ایجاد ارتباطات اجتماعی است. همچنین، آرامش و رضایتی که از مصرف قهوه به دست می آید، می تواند باعث بهبود روابط اجتماعی شود. می تواند در بهبود کیفیت زندگی فردی نقشی بازی کند. مصرف قهوه، باعث بهبود انرژی و تمرکز در فرد می شود و می تواند در بهبود عملکرد شخصی، شغلی و تحصیلی کمک کند. همچنین، قهوه می تواند به عنوان یک درمان طبیعی برای برخی بیماری ها نیز مورد استفاده قرار گیرد.

آیا مصرف قهوه برای فرد افسرده مناسب است؟

مطالعات نشان می‌دهند که مصرف قهوه برای فرد افسرده ممکن است تأثیرات مختلفی داشته باشد و بسته به شرایط فردی، ممکن است مفید یا ضرر آور باشد. در برخی موارد، مصرف قهوه می‌تواند به عنوان یک محرک مؤثر برای افرادی که با افسردگی مبارزه می‌کنند، مفید باشد و بهبود حالت ذهنی آنان را تسهیل کند. با این حال، در برخی موارد، مصرف قهوه می‌تواند باعث افزایش اضطراب و تنش شود و برای افرادی که با این مشکلات مواجه هستند، منجر به تشدید علائم افسردگیمی‌شود. علاوه بر این، مصرف قهوه ممکن است باعث اختلال در خواب شود که در برخی موارد می‌تواند عوارض جانبی افسردگی را تشدید کند.

منبع: euronews

مقالات پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
باز کردن چت
1
hi👋
TELEPHONE : +1-310-299-27-35