Directed to the English version

چرا بعضی زنان هرگز به اوج لذت جنسی نمی‌رسند؟

۶۵ درصد زنان از به زبان آوردن واژه «واژن» دستپاچه می‌شوند و ۴۵ درصد هرگز با هیچ‌کس، حتی با پزشک‌شان، در مورد واژن خود حرف نمی‌زنند

در جامعه نوین می‌توان آشکارا از مسايل جنسی زنان سخن گفت، با این حال، برخی تابوها هم‌چنان وجود دارند.

یکی از برجسته‌ترین این تابوها، به اوج رسیدن زنان در لذت جنسی است. زنان به ندرت راجع به جزئیات پیچیده جسم خود آموزش می‌بینند و اغلب خودشان با آزمون و خطا از این چیزها سر در می‌آورند.

من سید سعید بهکام هستم، دکتر سکستراپ با من در این مقاله همراه شوید..

بهترین راه رسیدن به اوج لذت جنسی چیست؟ چند وقت یک بار باید به اوج برسم؟ آیا حتماً باید در رابطه همراه با دخول به اوج برسم؟ چرا تا کنون به اوج نرسیده‌ام؟ این‌ها پرسش‌هایی است که وقتی زنان در گروه‌های کوچک جمع می‌شوند تا لبی تر کنند، از هم می‌پرسند.

دکتر شری ای راس، متخصص زنان و ساکن لس‌آنجلس با ۲۵ سال تجربه، قصد دارد در کتاب تازه‌اش با عنوان «زن‌شناسی: راهنمای مفصل سلامت جنسی زنان، همین و بس» زنان را به طور کامل با واژن خود آشنا کند.

دکتر شری در پیشگفتار کتابش می‌نویسد، «صحبت کردن در مورد حضرت واژن خارج از مطب دکتر و اتاق خواب هم‌چنان تابوی بزرگی است»، و یک فصل کامل را به اوج لذت جنسی در زنان اختصاص داده است.

ایندیپندنت همه‌چیز را در مورد به اوج لذت رسیدن زنان از این متخصص زنان و زایمان پرسیده است؛ چیزهایی که به ندرت مطرح می‌شود.

چرا بعضی زنان ممکن است هرگز به اوج نرسند؟

رفتار جنسی، آمیزشی و جنسیتی در فرهنگ‌ها و ادیان مختلف بسیار متفاوت است.

برخی از این رفتارها، سنت‌ها و تابوها، نسل‌ اندر نسل به ما رسیده و در آن‌ها جایی برای لذت و خیالپردازی‌ زنان نیست.

برای برخی زنان صمیمیت تنانه و/یا لذت بردن از آن و تن‌آمیزی اگر نگوییم ناممکن، دست‌کم دشوار است. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که ۴۳ درصد زنان با نوعی مشکل در این راه مواجهند و ۱۲ درصد آنان ریشه مشکلاتشان در تن‌آمیزی را در سرخوردگی شخصی خود می‌دانند. متأسفانه مشکلات جنسی با افزایش سن و سال بیشتر می‌شود و در ۴۵ تا ۶۴ سالگی به اوج خود می‌رسد. اختلال عملکرد جنسی در بسیاری از این زنان درمان‌پذیر است و به همین دلیل، زنان باید از احساسات و دغدغه‌هاشان با متخصص این امور صحبت کنند.

متأسفانه «بی‌عدالتی جنسیتی» در رختخواب پیشینه تاریخی درازی دارد. یافتن راهی برای درمان اختلالات جنسی زنان مدت‌ها مغفول بوده است. خلاصه آن که ۲۶ روش درمانی برای درمان اختلالات «نعوظ» در مردان وجود دارد، حال آن که برای زنان فکری نکرده‌اند. روشن است که به دغدغه‌های جنسی زنان کمتر توجه شده است؛ مگر آنچه به تولید مثل مربوط می‌شود.

چه تعداد از زنان ممکن است هرگز به اوج لذت جنسی نرسیده باشند؟

طی ۲۵ سال تجربه‌ای که شخصاً در امور درمانی داشته‌ام، زنان ۳۰، ۴۰ و ۵۰ ساله زیادی دیده‌ام که حتی یک بار هم به اوج لذت جنسی نرسیده‌اند. در واقع، ۱۰ تا ۲۰ درصد از کل زنان هیچ‌گاه اوج لذت جنسی را تجربه نکرده‌اند.

مشکلات امور جنسی را چنان که باید، حتی با درمانگران هم مطرح نمی‌کنند. مثلاً ۶۵ درصد زنان از به زبان آوردن واژه «واژن» دستپاچه می‌شوند و ۴۵ درصد هرگز با هیچ‌کس، حتی با پزشک‌شان، در مورد واژن خود حرف نمی‌زنند.

برخی بیماران می‌گویند که عمل جنسی برایشان دردآور است، دوست ندارند از روان‌کننده‌ها استفاده کنند، میل جنسی ندارند، یا از تن‌آمیزی لذت نمی‌برند. نخستین پرسش‌های من عبارتند از «در رابطه‌ات مشکلی وجود دارد؟»، «شریک زندگی‌ات را دوست داری؟»، «می‌توانی به اوج لذت جنسی برسی؟»، «خودارضایی می‌کنی؟» و از روی توضیحاتی که فرد در جواب این سؤال‌ها می‌دهد، می‌توان به اختلالات جنسی او، از جمله ناتوانی در رسیدن به اوج لذت جنسی، پی برد.

زنی که اعتراف می‌کند هرگز اوج لذت جنسی را تجربه نکرده است، دچار دستپاچگی می‌شود و خیلی خجالت می‌کشد.

آیا نرسیدن به اوج لذت جنسی طبیعی است؟

ناتوانی زن در رسیدن به اوج لذت جنسی می‌تواند ناشی از آگاهی نداشتن به ویژگی‌های جسمی خودش باشد و به هیچ وجه اختلال به شمار نمی‌آید. طبق یک پژوهشی آماری در مورد زنان ۱۶ تا ۲۵ سال، نیمی از آن‌ها نمی‌توانند در تصویر پزشکی اندام‌ها، واژن را پیدا کنند. یک گروهی از زنان در سن دانشجویی هم وضعیت بهتری نداشتند و یک‌ ‌سوم‌شان نتوانستند «کلیتوریس» را در آن تصویر پیدا کنند. روشن است که وقتی نتوانیم پیدایش کنیم، چطور می‌توانیم از آن لذت بجوییم؟

زنان اول باید بدانند که چه چیزی به آن‌ها لذت می‌دهد و در راه کسب این لذت، باید بدانند که کلیتوریس کجاست و چگونه آن را تحریک می‌کنند. خودارضایی یک مهارت است. باید آن را مانند راه رفتن، دویدن، آواز خواندن و مسواک زدن یاد گرفت.

 

اختلال در رسیدن به اوج لذت جنسی چیست و جزو کدام دسته از اختلالات است؟

ناتوانی در رسیدن به اوج لذت جنسی در رده اختلالات جنسی زنانه قرار دارد و شامل پنج مشکل می‌شود: اختلال بی‌میلی جنسی، تن‌آمیزی دردناک، اختلال در تحریک جنسی، تنفر از آمیزش جنسی، و ناتوانی در رسیدن به اوج لذت جنسی.

«اختلال بی‌میلی جنسی» شایع‌ترین اختلال جنسی در میان زنان است که ویژگی‌ آن فقدان کامل میل جنسی است. ممکن است عامل‌های این اختلال در میان ۱۶ میلیون زنی که دچار آن هستند، متغیر باشد، زیرا میل جنسی زنان بسیار پیچیده‌تر از میل جنسی مردان است.

بر خلاف مردان، میل جنسی، شور و نیروی زنان بیشتر احتمال دارد در آن عضوی شکل بگیرد که روی گردن‌شان قرار دارد، نه در پایین‌تنه. فشار کارهای روزانه، کسب معیشت، رسیدگی به بچه‌ها و روابط خانوادگی و خستگی زنان، از معضلات رایجی است که باعث کاهش میل جنسی زنان می‌شود.

دلایل دیگر می‌تواند شامل افسردگی، اضطراب، نداشتن حریم خصوصی، عوارض جانبی درمان‌ها، و بیماری‌هایی مثل اندومتریوز یا ورم مفاصل، علایم پساقاعدگی یا سابقه آزار جنسی یا جسمی باشد.

مسئولیت واژن و کلیتوریس هرکس دست خودش است. پیش و بیش از هر چیز، باید اندام‌های زنانه خود را دقیقاً بشناسیم. اشراف داشتن به واکنش جنسی خود، از مهارت‌های ضروری بهداشت و سلامت است. تسلط یافتن به این مهارت باید اولویت ما باشد.

عوارض روحی و جسمی ارضا نشدن زن

زن ها روحیه حساسی دارند و در صورتیکه روابط احساسی و حتی جنسی آنها بخوبی پیش نرود دچار مشکلات عاطفی می شوند.اما گزارش ها نشان می دهد که عوارض روحی ارضا نشدن زن تنها در صورتی ایجاد می شود که بصورت کلی در ارگاسم مشکل داشته باشد و نتواند این حس را تجربه کند.افسردگی، پرخاشگری، ناآرامی، فشار و استرس، گوشه گیری و … از عوارض ارضا نشدن بلند مدت زن است که منجر به ایجاد فاصله عاطفی بین زوجین می گردد.اما چنانچه زن در ۷۰ درصد از روابط جنسی اش ارضا شود دچار مشکل و عوارض روحی نخواهد شد.

در خصوص عوارض جسمی ارضا نشدن زن چیزی گزارش نشده است اما اگر ارضا نشدن زن به مدت طولانی ادامه داشته باشد احتمال بروز اختلال ارگاسم در آینده وجود دارد که این خودش یک نوع عوارض جسمی برای ارضا نشدن زن به حساب می اید.

درمان روانشناختی ارضا نشدن زنان

بسیاری از زوجین بدنبال درمان دارویی ارضا نشدن زنان یا درمان ارضا نشدن زنان در طب سنتی و خیلی از راه های درمانی دیگر می گردند. اولا درمان هرمشکلی بستگی به علت بوجود آمدن آن دارد. یک زمانی هست که بیماری یا داروهایی که مصرف می کنید باعث ارضا نشدن می شود که در این صورت با مراجعه به پزشک معالجتان و با جایگزین کردن داروهای دیگر مشکل شما حل میگردد.

اما وقتی عوامل روانشناختی، مشکلات در رابطه، اختلاف و … دلیل ارضا نشدن زن است باید برای مشاوره خانواده یا زوج درمانی اقدام کنید تا جلوی هر چیزی که مانع ایجاد صمیمیت و افزایش علاقه و تمایلتان به سکس می شود را بگیرید، مهارت های ارتباطی تان را بهبود ببخشید و تعارضات خود را حل نمایید.

از سوی دیگر درمان شناختی رفتاری یا CBT و سکس درمانی یکی از بهترین راه ها برای درمان مشکلات آنورگاسمی و عدم رضایت جنسی در رابطه می باشد که به شما کمک می کند بدن خودتان را بهتر درک کنید و متوجه بشوید که چه چیزهایی یا چه کارهایی برای شما لذت بخش تر است.

در برخی موارد اگر میل جنسی شما کم باشد از هورمون درمانی استروژن برای افزایش میل جنسی و افزایش خون رسانی به اندام تناسلی جهت تحریک و حساسیت بیشتر استفاده می شود.

تستوسترون درمانی هم یک روش درمانی دیگر است اما هنوز FDA این روش را برای اختلال ارگاسم زنان تایید نکرده است.

از کارهای دیگری که می توان برای زنان مبتلا به اختلال ارگاسم انجام داد تهیه روغن های تحریک کننده و ماساژ دادن ناحیه کلیتوریس با آن است که موجب گرم شدن و تحریک این ناحیه می شود.البته قبل از تهیه و مصرف این روغن ها حتما با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: ایندیپندنت فارسی

مقالات پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
باز کردن چت
1
hi👋
TELEPHONE : +1-310-299-27-35