Directed to the English version

کفش پاشنه بلند، نماد سرکوب یا قدرت؟

پروفسور مری بیِرد در گفتگو با مانولو بلانیک طراح معروف، کفش پاشنه بلند را نماد سرکوبی زنان توصیف کرد.

این دو که از سال ۲۰۱۲ و در یک ضیافت رویال آکادمی (یکی از موزه‌های هنرهای زیبای لندن) با هم دوست شده‌اند، روز دوشنبه، در برنامه «تو دی» رادیوی چهار بی بی سی، در مورد رفاقتشان و کفش زنانه گفتگو کردند.

بلانیک در مورد کفش گفت:«روی پاشنه بلند، احساس قدرت بیشتری می‌کنید». اما بیرد قویا با او مخالفت کرد.

من سید سعید بهکام، دکتر روانشناس هستم. با من در این مقاله همراه باشید

به‌رغم این که بسیاری افراد به بیرد گفته بودند که کفش‌های ساخت بلانیک بسیار راحت است، اما این کارشناس ادبیات و هنر کلاسیک، و مولف گفت:«در مجموع (پاشنه بلند) نماد سرکوبی زن هاست».

در حالی که صدای مخالفت بلانیک با نظرات بیرد در زمینه شنیده می شد، او افزود:«ما نسبت به چیزهایی مثل قالب‌گیری پای زنان چینی احساس رقت می‌کنیم و فکر می‌کنیم چه وحشتناک است – و بعد زنان را به سوی این نظر می‌رانیم که در کفش‌هایی که به سختی می‌توانند روی آنها تعادلشان را حفظ کنند، احساس قدرت می‌کنند.»

اما او همچنین گفت:«بلانیک به من یاد داد از این فکر که کفش از دید روشنفکرانه جالب است، نهراسم. همیشه این نوع کنجکاوی را در مورد کفش داشته‌ام.»

بیرد گفت:«کفش در مد، جایگاهی دارد که دیگر بخش‌های پوشاک ندارند زیرا آنها هم اشیاء هنری (هم عملی) هستند. تنها کافی است به کفش‌های بلانیک که به نمایش گذاشته شده، نگاه کنید.» که اشاره‌ای بود به مجموعه کفش‌های استثنایی بلانیک که موزه «کلکسیون والاس» (لندن) به نمایش گذاشته است.

بیرد پیش از آن که اعتراف کند کفش بدون پاشنه را ترجیح می‌دهد خاطرنشان کرد که (کفش) «همچنین یک پوشاک کاملا عملی است.»

به‌رغم اختلاف نظر میان بلانیک و بیرد، هردو اعتراف کردند که در «علاقه روشنفکرانه به این که مردم چگونه تصمیم به تزئین پایشان می‌گیرند»، اشتراک دارند.

بلانیک گفت:«ما با هم یک نهار کوچک می‌خوریم و بعد برای ساعتها حرف می‌زنیم. بله، من او را ستایش می‌کنم.»

بیرد که استاد دانشگاه کمبریج است اذعان داشت که «قبول دارم دوستی ما عجیب است. مری بیرد را برای مد پرستی‌اش نمی‌شناسند.» بلانیک حرف او را قطع کرد و مصرانه گفت:«اما تو خودت مد هستی.»

بلانیک پروفسور بیرد را اینطور توصیف کرد: «تنها زنی است که دقیقا می‌داند من چه می‌خواهم بدانم – اطلاعات در مورد همه چیز به ویژه دنیای کلاسیک.»

او در پاسخ به این که آیا برای طراحی کفش به چنین اطلاعاتی نیاز دارد گفت:«بله، دارم، دارم، دارم، دارم».

کفش‌های بلانیک با شهرت سری فیلم‌های «سکس اند دِ سیتی» (شهر و سکس) در دهه ۱۹۹۰ معروف شدند.

کاراکتر فیلم، کَری برَدشاو، به همان اندازه که برای روابط رمانتیک و دوست‌هایش معروف شد، برای تعلق خاطرش به آرم تجاری بلانیک شهرت یافت.

بردشاو در یکی از فیلم‌های این سریال، گفت:«دارم ازدواج می‌کنم. با خودم. و در مانولو بلانیک ثبت کرده‌ام.»

کفش پاشنه بلند سلامت عقلی زنان را به خطر می‌اندازد

نتایج یک پژوهش جدید نشان داد که استفاده از کفش های پاشنه بلند با تغییرات شیمیایی که در بدن ایجاد می‌کند، سلامت عقلی زنان را به خطر می اندازد و چه بسا آ‌نان را به سمت ابتلا به شیزوفرنی و جنون سوق می‌دهد.

یارل فلینز مارک در این پژوهش که در کشور سوئد انجام شده است، گفت: کفش های پاشنه بلند باعث ابتلای زنان به جنون می شود زیرا این کفش ها به کف و مچ پا فشار می‌آورد و باعث لرزش و بی ثباتی زیاد پاها و در نتیجه راه رفتن نادرست می‌شود.

وی گفت: همچنین جلوی گیرنده های عصبی ماهیچه پاها برای آزاد کردن ترکیب دوپامین (یک ناقل شیمیایی) را که برای سلامت عقلی مهم است می‌گیرد و در نهایت، زنان را به جنون و افزایش میانگین بیماری شیزوفرنی دچار می‌کند.

این پژوهش همچنین هشدار داد پوشیدن کفش هایی با پاشنه بلندتر از 5 سانتی متر در طول پنج روز طول استخوانهای ساق را تغییر می دهد.

در همین حال، یک کارشناس انگلیسی نیز هشدار داد که پوشیدن کفش های پاشنه بلند باروری زنان را تهدید می‌کند و بر اعضای داخلی بدن آنها و دوره قاعدگی تاثیر می گذارد و باعث تشدید دردهای این دوره و عدم توانایی زنان برای باروری می شود.

از عوارض دیگر کفش پاشنه بلند فشار بیشتر وارده به زانوها است و زمانی که فشار به روی مفصل زانو زیاد می‌شود، غضروف بین استخوانهای مفصل فشار بیشتری را تحمل می‌کند و تغذیه آن از مایع مفصلی با اشکال مواجه می‌شود و به طور تدریجی آرتروز مفصل زانو بروز می‌کند.

علاوه بر تاثیر منفی کفش‌های پاشنه بلند بر ستون فقرات و استخوانهای بدن، استفاده از این کفش‌ها با توجه به تاثیر آن بر اعضای داخلی بدن، باعث ریزش مو می‌شود.

برخی آمارها حاکی است که بیش از 3 میلیون زن در دنیا از آسیب‌ های شدید پا به علت پوشیدن کفش ‌های پاشنه بلند در رنج هستند.

منبع: ایندیپندنت فارسی

مقالات پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
باز کردن چت
1
hi👋
TELEPHONE : +1-310-299-27-35